wtorek, 12 stycznia 2016

Serviettenknödel -roladka do mięsa z suchego pieczywa.

Kolejne odkrycie z niemieckiego świata kulinarnego. Z przepisem spotkałam się oglądając jeden z tutejszych programów kulinarnych :) Nazwę pozwoliłam sobie zinterpretować, ponieważ dokładne tłumaczenie nie oddaje w pełni tego czym moja dzisiejsza propozycja jest.
Serviettenknödel to nic innego jak smaczny dodatek do dania drugiego. Prościej ujmując to zamiennik tradycyjnych towarzyszy mięsa tj ziemniaków, ryżu czy klusek. Świetnie łączy się z sosami i równie ładnie oraz ciekawie się prezentuje na talerzu. Polecam spróbować! :)



Serviettenknödel - roladka do mięsa z suchego pieczywa.

Składniki:
  • 330g czerstwych bułek
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyzeczki pieprzu
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatałowej
  • 1 średnia cebula
  • łyżka oliwy
  • 350ml mleka 
  • 1 wiązka świeżej pietruszki
  • 60g bułki tartej
Przygotowanie:
  1. Bułki pokroić w średnią kostkę, nastepnie przełożyć do dużej miski. Pietruszkę opłukać w zimnej wodzie i poszatkować. Cebulę pokroić drobno i zeszklic na oliwie.
  2. Do miękkiej cebuli wlać mleko, doprawić solą, pieprzem i gałką. 
  3. Gorące mleko wlać do miski z bułkami, dodać pietruszkę, bułkę tartą. Dokładnie wymieszać.
  4. Zostawić masę na 30 minut. 
  5. Rozdzielamy żółtka od białek. Gdy ciasto odpocznie dodajemy żółtka wymieszane z 1 łyżką ciepłej wody. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie delikatnie łączymy z resztą.
  6. Wykładamy wszystko na kawałek folii spożywczej, zwijamy rolując. Staramy się jak najbardziej szczelnie owinąć masę. Następnie owijamy naszą roladkę z pieczywa w ściereczkę kuchenną, również zwracając uwagę, aby kolejna warstwa szczelnie dolegała do masy. Zwijamy w rulon. Wiążemy na końcach. Tak przygotowaną roladę wkładamy do dużej brytfanny, lub garnka z dużą ilością wrzącej wody na około 50-60 min. 
  7. Po tym czasie wyciągamy z wody, ściągamy warstwę ściereczki, folii i kroimy na plastry 1,5-2 cm.
Smacznego!

Podajemy do mięsa jako zamiennik ziemniaków, klusek, ryżu itp.
Najlepiej smakuje z pieczeniami w sosie np grzybowym lub pieprzowym.

2 komentarze:

  1. W moim śląskim domu rodzinnym czerstwą bułkę wykorzystywało się bardzo często. M.in. do przygotowania klusek. To chyba taki inny wariant Twojej rolady.

    OdpowiedzUsuń
  2. tą ,,roladę,, poznałam dopiero w Niemczech, tutaj jest to dość popularny dodatek do mięsa :) warto próbować nowości, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dodaj swój komentarz